Finał sezonu, gra o utrzymanie z Górnikiem
W sobotę 26-go czerwca sezon 2020/2021 zakończy IV liga dolnośląska grupa zachodnia. Jaworzanka 1946 Jawor zagra u siebie z Górnikiem Złotoryja.
O stawce tego meczu pisano już wiele, ale przypomnijmy - gra idzie o utrzymanie na tym szczeblu rozgrywkowym. Podopieczni trenera Dariusza Szeligi mogli już wcześniej przypieczętowac ligowy byt, ale zawsze czegoś brakowało. Używając termimologii z gier komputerowych Jaworzance zostało "ostatnie życie", aby przejść aktualną kampanię w grze.
Jednak w porównaniu do innych zespołów walczących o utrzymanie, a mianowicie Górnika Złotoryja, Sparty Grębocice, Odry Ścinawa czy Konfeksu Legnica i tak jesteśmy w najlepszej sytuacji, bo nasz los zależy od nas samych. Gramy przy Parkowej 8, a do utrzymania bez oglądania się na innych wystarczy nam "tylko" i "aż" jeden punkt. Trzeba przygotować się na prawdziwą bitwę o każdy centymetr boiska. Złotoryjanie zawitają do grodu Świętego Marcina bardzo zdeterminowani i celujący w zwycięstwo, bo każde inne rozstrzygnięcie niż wygrana w ich przypadku sprawi, że będą musieli oglądać się na rezultaty na innych boiskach.
Oczywiście brak punktów w starciu z Górnikiem uzależnia nas od Odry Ścinawa (gra w Gryfowie Śląskim z Gryfem) i Sparty Grębocice (zmierzy się na wyjeździe z Lotnikiem Jeżów Sudecki). Nie ma co liczyć na potknięcia innych, ale w przypadku porażki uniknięcie degradacji da jaworzanom przegrana grębociczan lub brak zwycięstwa ścinawian. Miejmy jednak nadzieję, że nasi piłkarze sprawę utrzymania wezmą w swoje nogi, ręce, głowy i rozstrzygną wszystko w Jaworze w ciągu 90 minut.
Górnik Złotoryja aktualnie jest jedenasty i ma tyle samo punktów co otwierająca strefę spadkową Odra, czyli 43. Na ten dorobek złożyło się dwanaście zwycięstw i siedem remisów. Trzynaście razy podopieczni trenera Eugeniusza Oleśkiewicza schodzili z boiska pokonani. 25 z 43 wywalczonych "oczek" pochodzi z domowych potyczek. Bilans bramkowy wyrównany - 44 gole strzelone i 43 stracone. Przed tygodniem Górnik odniósł pewny triumf nad KS Legnickie Pole 3:0.
Zwycięstwo w meczu z "Leg-Polem" było jednym z warunków, aby w ostatniej kolejce piłkarze z miasta złota mieli realne szanse na zachowanie ligowego bytu. W przedostatniej serii gier Górnik był naprawdę nad przepaścią. Gdyby nie wyjazdowa wygrana z Orkanem Szczedrzykowice 2:1 to w najbliższą sobotę złotoryjanie musieliby bezwzględnie zainkasować w Jaworze pełną pulę i czekać co się wydarzy w Gryfowie Śląskim i w Legnicy, gdzie trzynasty Konfeks (41 pkt.) będzie podejmował Włókniarza Leśna. Paradoksalnie, gdyby rzeczywiście doszło do takiego obrotu sprawy to Jaworzanka już teraz nie musiałabymyśleć o ratowaniu się przed spadkiem do do Klasy Okręgowej.
Aktualna sytuacja wśród drużyn walczących o utrzymanie w IV lidze dolnośląskiej grupie zachodniej na kolejkę przed końcem
9.Jaworzanka 1946 Jawor (46 pkt.)
10.Sparta Grębocice (45 pkt.)
11.Górnik Złotoryja (43 pkt.)
12.Odra Ścinawa (43 pkt.)
13.Konfeks Legnica (41 pkt.)
Mecze drużyn walczących o utrzymanie w IV lidze dolnośląskiej grupie zachodniej (wszystkie w sobotę 26.06 o godzinie 17:00) w ostatniej kolejce
JAWORZANKA 1946 JAWOR (9) - Górnik Złotoryja (11)
Konfeks Legnica (13) - Włókniarz Leśna (15)
Gryf Gryfów Śląski (14) - Odra Ścinawa (12)
Lotnik Jeżów Sudecki (19) - Sparta Grębocice (10)
Spotkaniu Jaworzanki 1946 Jawor z Górnikiem Złotoryja tym razem została przypięta łatka walki o utrzymanie, ale to także przecież regionalne derby i rywalziacja trwająca już 70 lat. Do pierwszego meczu doszło na pcozątku lat 50-tych. Obie drużyny przez te wszystkie laty grały ze sobą na trzech poziomach rozgrywkowych - w III, IV lidze i Klasie Okręgowej. Złotoryjanie dla jaworzan nie są wygodnym przeciwnikiem, ale bilans przemawia na naszą korzyść. Mamy nadzieję, że uda się go w sobotnie popołudnie poprawić. Poprzednie dwa spotkania to zawody w IV lidze. W listopadzie 2019 roku Kuźnia wygrała w Złotoryi 3:2, a niemal równo dwanaście miesięcy później, w rundzie jesiennej bieżącego sezonu, w mieście złota padł remis 1:1. Więcej o historii dotychczasowych jaworsko-złotoryjskich kontaktów piłkarskich można przeczytać TUTAJ.
Mecz 35.kolejki IV ligi dolnośląskiej grupy zachodniej Jaworzanka 1946 Jawor - Górnik Złotoryja w sobotę 26-go czerwca o godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim w Jaworze przy ulicy Parkowej 8. Zawody jako arbiter główny poprowadzi Pan Oskar Hupało z Kolegium Sędziów Wałbrzych. Bilet wstępu to tradycyjnie pięć złotych. Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich kibiców, sympatyków Naszego Klubu na trybuny przy Parkowej 8 na "finał sezonu". Wiemy o co gramy, wiemy co musimy osiągnąć. Liczymy na Waszą obecność i wsparcie na trybunach, gdyż w spotkaniu z Górnikiem będzie to dla nas podwójnie ważne. Zapraszamy!
![Jaworzanka 1946 II Jawor [MAJ 2026]](assets/img/news_avatar.jpg)








