Klątwa Apisu przełamana [FOTO]

Marcin Juszczyk
Niedziela, 6 listopada 2022, 21:46
Kadr z meczu Apis Jędrzychowice - Jaworzanka 1946 Jawor; przy piłce Damian Kowalczyk (J46) © Marcin Juszczyk|Kadr z meczu Apis Jędrzychowice - Jaworzanka 1946 Jawor; przy piłce Damian Kowalczyk (J46)
Udostępnij:
W 13.kolejce IV ligi dolnośląskiej Jaworzanka 1946 Jawor zremisowała na wyjeździe z Apisem Jędrzychowice 2:2. Jest to pierwszy w historii punkt naszej drużyny w starciach z tym rywalem.

Dotychczasowe pięć podejść jaworzan do starć z drużyną spod polsko-niemieckiej granicy kończyło się przegranymi. Przełamanie niekorzystnego bilansu z Apisem jak i złej passy w sezonie 2022/2023 nastąpiło w momencie, gdy mało kto tego przewidywał. Przed pierwszym gwizdkiem jędrzychowiczanie zajmowali trzecie miejsce w tabeli, a Jaworzanka szesnaste. Podopieczni trenera Dariusza Szeligi stanęli na wysokości zdania. Była walka, zaangażowanie, ambicja, konsekwencja, dyscyplina, troszkę też szczęścia, a to wszystko przełożyło się na premierowy punkt.

Zawody były zaciętym widowiskiem, przez większość czasu wyrównanym, z sytuacjami dla obydwu stron. Akcja wydarzeń często gościła w obu polach karnych. Kamil Kulik i jaworska defensywa na brak pracy nie mogły narzekać. Apis próbował operować głównie długimi podaniami, zagraniami na skrzydła i dośrodkowaniami. Jaworzanka skutecznie broniła się, odpowiadajac również atakami. W 13 minucie jeden z wypadów pod bramkę gospodarzy dął przyjezdnym prowadzenie. Uderzenie z rzutu wolnego Damiana Kowalczyka broni Dawid Poskarbi, ale wypuszcza piłkę, a tą do siatki skierowuje Bartosz Krasiński, dla którego to premierowe trafienie w barwach klubu z Parkowej 8.

Apis dążył do wyrównania, kilka razy zakotłowało się w obrębie szesnastki gości, ale bramkarz Jaworzanki zachowywał czyste konto. W odpowiedzi w 35 minucie Damian Kowalczyk bezpośrednio z rzutu wolnego mógł pdowyższyć na 0:2, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką.

Druga połowa rozpoczęła się w najlepszy z możliwych sposobów dla anszych piłkarzy, czyli od pdowyższenia prowadzenia. Po kilkudziesięciu sekundach gry Michał Bieniusiewicz został zahaczony w polu karnym Apisu i prowadzący zawody Piotr Klaska wskazał na "wapno". Do piłki ustawionej na jedenstym metrze podszedł sam poszkodowany i okazał się pewnym egzekutorem. Kolejne minuty to bicie głową w mur Apisu i wypady Jaworzanki, które mogły zakończyć się golem przy większje ilości zimnej krwi czy lepszym wykończeniu.

W 70 minucie drużyna z Jędrzychowic notuje trafienie kontaktowe. Z rzutu wolnego przymierzył nie do obrony Maciej Gargas. Ten gol ddoał wiatru w żagle miejscowym, którzy zaznaczyli swoją przewagę. Na efekty nie tzreba było długo czekać, bo już w 78 minucie po rzucie rożnym wyrównał Daniel Piechno. Losy punktów ważył się do samego końca. W doliczonym zcasie gry Apis miał aż pięć rzutów rożnych, ale jaworzanie wszystkie wybronili i skończyło się rezultatem 2:2.

Dobry mecz w wykonaniu Jaworzanki 1946 Jawor i ten zdobyty na trudnym terenie punkt z pewnością bardzo cieszy. Trochę niedosytu pozostało, bo mogła być to pełna pula, ale nie ma co wybrzydzać, biorąc pod uwagę zwłaszcza końcówkę spotkania. Jest to niestety dopiero pierwsze "oczko" w bieżącej kampanii, ale miejmy nadzieję, że będzie ono dobrym prognostykiem i zalążkiem czegoś dobrego na końcówkę jesieni oraz rundę wiosenną. W następny weekend zawodników Dariusza Szeligi czeka pojedynek "na szczycie" - na Stadionie Miejskim w Jaworze będą podejmować przedostatnią Spartę Grębocice.

IV liga dolnośląska, gr. zachodnia - sezon 2022/2023 - 13.kolejka
6 listopada 2022 (niedziela), godz. 14:00 - Jędrzychowice
Apis Jędrzychowice - Jaworzanka 1946 Jawor 2:2 (0:1)
Bramki:
Maciej Gargas 70', Daniel Piechno 78' - Bartosz Krasiński 13', Michał Bieniusiewicz 47'-k.
Apis: 99.Dawid Poskarbi - 3.Adrian Woźniczka (Kpt.), 4.Erwin Bystryk (5.Paweł Woźny 53'), 8.Łukasz Szynke, 9.Maciej Gargas, 10.Maciej Machowski, 13.Daniel Piechno, 16.Artur Paradowski (14.Arlilsom De Carmo Ferreira 58'), 17.Paweł Mockało, 18.Patryk Bystryk (21.Serhii Taran 70'), 19.Maciej Liszka
Jaworzanka 1946: 12.Kamil Kulik (BR) - 6.Przemysław Wiśniewski, 8.Kamil Dunaj, 2.Bartłomiej Gwiździał, 4.Mateusz Garbera, 13.Bartosz Krasiński (14.Marcel Suchojad 80'), 9.Dariusz Czaja (Kpt.), 16.Marko Sorokin (5.Krystian Broda 75'), 7.Damian Kowalczyk, 10.Michał Bieniusiewicz, 11.Seweryn Suchecki
Żółta kartka: Paweł Mockało, Maciej Machowski, Patryk Bystryk, Maciej Gargas (Apis) oraz Kamil Dunaj (Jaworzanka 1946)
Sędziowali: Piotr Klaska (główny) oraz Krzysztof Doszczenko i Krzysztof Molek (asystenci) - KS Legnica