Przy Parkowej 8 z Granitem

Marcin Juszczyk
Piątek, 14 października 2022, 21:21
Kadr z meczu Jaworzanka 1946 Jawor - Granit Roztoka © Marcin Juszczyk|Kadr z meczu Jaworzanka 1946 Jawor - Granit Roztoka
Udostępnij:
W sobotnie popołudnie Jaworzanka 1946 Jawor, w ramach 10.kolejki IV ligi dolnośląskiej grupy zachodniej, będzie podejmować przy Parkowej 8 Granit Roztoka.

Podopieczni trenera Dariusza Szeligi przystępują do tego spotkania z takim samym celem jak do poprzednich - z zamiarem przełamania i przerwania złej passy w sezonie 2022/2023.  Widać było pozytywne aspkety w grze w minionych kolejkach, ale to było za mało i nie udało się zdobyć punktów. Najbliżej było dwa tygodnie temu w pojedynku z liderem Prochowiczanką Prochowice (0:1), który jest najlepszym występem naszej drużyny spośród dotychczasowych. Przed tygodniem jaworzanie ulegli na wyjeździe Górnikowi Złotoryja (0:4), choć do 78 minuty złotoryjanie prowadzili tylko jednym golem.

Kolejnym przeciwnikiem, z którym Jaworzanka podejmie próbę zainkasowania pierwszych "oczek" jest dobrze nam znnay Granit Roztoka. Nie brakuje w nim zawodników, którzy mają w jaworskiej Kuźni większ elub mniejsze CV. Wystarczy wspomnieć między innymi o kapitanie Damianie Danaju, grającym trenerze Kamilu Ordzie, Wojciechu Grzędzie czy od tego sezonu Przemysławie Piecu i Marcelu Trzeciaku.

Wyniki w kampanii 2022/2023 w Konferencji Zachodniej IV ligi dolnośląskiej w wykonaniu Granitu to parwdziwa sinusoida. Z jednej strony potrafili ograć Górnik Złotoryja (3:2) czy Apis Jędrzychowice (6:2!), z drugiej strony przytrafił się remis z przedostatnią Spartą Grębocice (1:1). Niemniej zespół z Roztoki jest w nieporównywalnie lepszym położeniu i z dorobkiem dziesięciu punktów (bilans gier 3-1-5) zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli, tracąc do aktualnie pierwszej bezpiecznej Polonii Środa Śląska sześć "oczek". Bilans bramkowy 21:24.

Będzie to trzeci mecz obu klubów o ligowe punkty w historii. Jeśli chodzi o oficjalne mecze Kuźnia/Jaworzanka - Granit, to przemierzając meandry klubowej historii, nigdy na takie nie natknęliśmy się, rzecz jasna aż do września ubiegłego roku. Wielce prawdopodobne, że rzeczywiście nie doszło do nich przed sezonem 2021/2022, ale nie chcemy tego wykluczać z powodu jednego faktu.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych w jaworskim futbolu nie działo się najlepiej i nasz klub występował w rozgrywkach legnickiej Klasy B, czyli dzisiejszej Klasy A. Przynajmniej w jednym z sezonów grał w tej samej grupie z Kolejarzem Borów, który jest położony kilka kilometrów od Roztoki, więc Granit (założony w 1954 roku) w przypadku gry na identycznym szczeblu co Jaworzanka, mógł zostać z nią skojarzony w jednej grupie w tamtym periodzie czasowym. Jednak to tylko nasze rozważania i ewentualne przypuszczenia.

11-go września 2021 roku Jaworzanka 1946 Jawor i Granit Roztoka, w ramach 5.kolejki IV ligi dolnośląskiej grupy zachodniej, (najprawdopodobniej) pierwszy raz stoczyły ze sobą walkę o ligowe punkty, a areną zmagań był Stadion Miejski przy ulicy Parkowej 8. Przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis - aż do 85 minuty, gdy zwycięska bramkę zdobył nasz były bramkarz Wojciech Grzęda. 

Do rewanżu w Roztoce doszło 3-go kwietnia 2022 roku. Wówczas padł remis 2:2. Do przerwy prowadziił Granit 1:0 po trafieniu Wojciecha Kulasy. Po zmianie stron, już w 53 minucie, Jaworzanka prowadziła 1:2 po trafieniach Bartosza Karbowiaka i Kamila Dunaja. Jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy, którzy wyrównali w 86 minucie za sprawą Damiana Danaja.

Mecze ligowe Kuźnia/Jaworzanka 1946 Jawor - Granit Roztoka
Sezon 2021/2022 - IV liga dolnośląska

(11.09.2021) 5.kolejka: Jaworzanka - Granit 0:1 (0:0)
Bramka: 
Grzęda 85'
(03.04.2022) 20.kolejka: Granit - Jaworzanka 2:2 (1:0)
Bramki: 
Kulasa 33', Danaj 86' - Karbowiak 50', Dunaj 53'

Dodajmy, że dla Granitu gra w IV lidze dolnośląskiej to jeden z największych suckesów w historii. Z tamtego rejonu w latach 80-tych i 90-tych suckesy na boiskach okręgu wałbrzyskiego święcił Granit Borów (między innymi dobra gra w IV lidze; ówczesna Klasa Okręgowa) pod wodzą naszego Honorowego Prezesa Zdzisława Urbana i przy udziale wielu byłch piłkarzy Kuźni. Teraz zespół z Roztoki pisze kolejną piłkarską historię w gminie Dobromierz.

Mecz 10.kolejki IV ligi dolnośląskiej grupy zachodniej Jaworzanka 1946 Jawor - Granit Roztoka w sobotę 15-go października 2022 roku o godzinie 15:00 na Stadionie Miejskim w Jaworze przy ulicy Parkowej 8. Zawody jako arbiter główny poprowadzi Pan Wojciech Kozik, reprezentujący Kolegium Sędziów z Wałbrzycha. Bilet wstępu to koszt pięciu złotych polskich, kobiety i dzieci wstęp wolny. Zapraszamy!Logo Klub Sportowy "Jaworzanka" 1946 Jawor

Sponsorzy

Partnerzy