Bank Spółdzielczy w Jaworze sponsorem Jaworzanki

Marcin Juszczyk
Środa, 7 września 2022, 21:13
© Bank Spółdzielczy w Jaworze
Udostępnij:
Bardzo miło jest nam zakomunikować, że do grona partnerów i sponsorów Jaworzanki 1946 Jawor dołączył Bank Spółdzielczy w Jaworze, który ma swoją siedzibę przy ulicy Wrocławskiej 2.

Zarząd Klubu serdecznie wita w gronie partnerów i chciałby złożyć podziękowania za okazane wsparcie oraz chęć współpracy, która mamy nadzieję będzie owocna i z korzyścią dla obydwu stron. Koniecznie przeczytajcie więcej informacji o Banku Spółdzielczym w Jaworze!

HISTORIA

W dniu 26 marca 1946 roku odbyło się Walne Zgromadzenia Organizacyjne, które powołało spółdzielnię pod nazwą Powszechny Bank Spółdzielczy z ograniczoną odpowiedzialnością w Jaworze. Jednocześnie na tym Zgromadzeniu przyjęto statut oraz powołano Radę Nadzorczą w 9-cio osobowym składzie. Rada Nadzorcza w dniu 30 marca 1946 roku powołała Zarząd w 3 osobowym składzie, zaś Zarząd Banku w miesiącu kwietniu 1946 roku złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Legnicy o zarejestrowanie Spółdzielni, statutu oraz członków Zarządu. Sąd Okręgowy w Legnicy w dniu 20 maja 1946 roku pod pozycją 12-tą Rejestru Spółdzielni dokonał wpisu Powszechnego Banku Spółdzielczego z ograniczoną odpowiedzialnością w Jaworze. Od tej daty rozpoczął działalność Powszechny Bank Spółdzielczy z o.o. w Jaworze.

Cechą charakterystyczną powstałej Spółdzielni było to, że miała ona służyć podniesieniu dobrobytu członków poprzez dostarczenie im dogodnego kredytu. Pośrednio chodziło, więc o ochronę ludności, szczególnie wiejskiej przed wyzyskiem. Zakres działalności Spółdzielni obejmował miasto Jawor i okoliczne gminy powiatu jaworskiego.

Powszechny Bank Spółdzielczy prowadził swą działalność do marca 1951 roku, kiedy to na mocy zmian ustawowych przekształcił się w Gminną Kasę Spółdzielczą w Jaworze z odpowiedzialnością udziałami. W statucie Gminnej Kasy Spółdzielczej zapisano „celem działalności Kasy jest pomoc w podnoszeniu dobrobytu i kultury bezrolnych, małorolnych i średniorolnych chłopów oraz obrona ich przed lichwą i wyzyskiem kapitalistycznym na wsi”.1 Gminna Kasa Spółdzielcza z odpowiedzialnością udziałami w Jaworze przetrwała do 1958 roku. W dniu 10 listopada 1958 roku na mocy zmian ustawowych dokonano zmiany nazwy na „Kasa Spółdzielcza w Jaworze”. Natomiast nie zmienił się cel działalności Kasy. Dopiero w miesiącu maju 1961 roku Kasę Spółdzielczą w Jaworze przekształcono w Spółdzielnię pod nazwą Bank Spółdzielczy w Jaworze i pod taką nazwą Bank działa do obecnej chwili.

W działalności Spółdzielni jako Banku dają się wyodrębnić 3 okresy.

Pierwszy okres to lata od początku powstania Banku do początku lat sześćdziesiątych, gdzie działalność Banku była ograniczona zakresem przedmiotowym i podmiotowym. Bank był przypisany obsłudze rolnictwa, a w zakresie przedmiotowym gromadził oszczędności, udzielał pożyczek i dokonywał wypłat rolnikom za sprzedane płody rolne. Nie posiadał żadnej samodzielności w zakresie decydowania o rodzaju produktów bankowych oraz o wysokości prowizji, wysokości oprocentowaniu pożyczek bankowych, a także o oprocentowaniu oszczędności. Bank był tylko wykonawcą ustaleń na szczeblu centralnym, w tym okresie Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.

Drugim okresem w dziejach Banku to okres od początku lat sześćdziesiątych do roku 1990. W tym okresie stopniowo władze centralne zezwalały Bankowi bardzo małymi krokami na podejmowanie działalności w nowych rozmiarach przedmiotowych. Okres ten charakteryzuje się ponadto stopniowym odchodzeniem Banku od obsługi wyłącznie rolnictwa. W początkach lat siedemdziesiątych Bank zaczął obsługę innych działów gospodarki, a szczególnie rzemiosła. Jednak w dalszym ciągu Bank był podporządkowany kompetencyjnie organom centralnym i nie posiadał samodzielności w zakresie decydowania w sprawach istotnych dla rozwoju Banku.

Jednak w związku ze stopniowym poszerzeniem swej działalności Bank w 1973 roku powołał do życia 3 Filie Banku, tj. w Męcince, Mściwojowie i Paszowicach. Filie te powołano w miejscowościach, w których miały siedziby władze gmin. Celem ich powołania było polepszenie warunków obsługi ludności zamieszkującej na terenach wiejskich. W roku 1974 filie Banku przekształcono w oddziały Banku. Od tego momentu Bank obsługiwał już rachunki gmin, w których posiadał oddziały.

Trzeci okres w działalności Banku to okres od roku 1990 do chwili obecnej. Lata te charakteryzują się dynamicznym rozwojem tejże instytucji. W roku 1990 Bank uzyskał całkowitą samodzielność. Wiązało się to z likwidacją centralnych związków spółdzielni. W przypadku Banku rolę taką utracił Bank Gospodarki Żywnościowej. Od tej chwili Bank Spółdzielczy mógł samodzielnie decydować o własnych sprawach. Samodzielność Banku nie mogła tylko naruszać obowiązującego prawa, tj. Prawa bankowego i Prawa spółdzielczego oraz wydawanych na podstawie tych ustaw rozporządzeń wykonawczych, a także działalność nie mogła odbiegać od unormowań Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego.

W wyniku samodzielności banki spółdzielcze zaczęły decydować o kierunkach swego rozwoju. W wyniku konkurencji na rynku bankowym, a szczególnie banków komercyjnych z kapitałem zagranicznym słabsze ekonomicznie banki spółdzielcze, nie mogąc podołać nowym wyzwaniom zmuszone zostały do łączenia się w silniejsze organizmy bankowe.

Od 1 stycznia 1999 roku doszło do połączenia Banku Spółdzielczego w Bolkowie, Banku Spółdzielczego w Strzegomiu i Banku Spółdzielczego w Jaworze przyjmując nazwę Bank Spółdzielczy w Jaworze.

MISJA

Efektywne działanie na rzecz środowiska lokalnego poprzez zaspokajanie zapotrzebowania klientów na usługi finansowe oraz działalność społeczno – kulturalna skoncentrowana na wspieraniu inicjatyw lokalnych, umacnianie tradycji bankowości spółdzielczej wśród młodszego pokolenia.

Zgodnie z obowiązującą strategią w perspektywie roku 2014 Bank dążyć będzie do ugruntowania statusu lokalnego, nowoczesnego banku uniwersalnego świadczącego usługi finansowe klientom Banku.

Bank będzie aktywnym uczestnikiem środowisk lokalnych, posiadającym kompleksową, komplementarną ofertę dla przedsiębiorców, klientów indywidualnych oraz jednostek samorządowych, opartą o adekwatne do rynku rozwiązania technologiczne. Realizacja założonych w Strategii zamierzeń stworzy solidne podstawy do kontynuacji procesu przekształcenia Banku w nowoczesny, uniwersalny bank o silnych korzeniach spółdzielczych ukierunkowany na kreowanie szerokiej oferty dla Klientów Banku, a jednocześnie - w zakresie działalności biznesowej - zdolny do konkurowania z lokalnymi bankami komercyjnymi. Aby Bank mógł się rozwijać w swoim działaniu dba o ofertę dla głównego klienta – rolnika indywidualnego – którego obsługa sięga korzeni spółdzielczości. Patrzy w przyszłość i ofertę kieruje do młodszego pokolenia, tak aby rozpowszechnianie spółdzielczości i pozycji banku na rynku lokalnym mogła owocować w kolejnych pokoleniach społeczności lokalnej.

Zachęcamy do korzystania z usług Banku Spółdzielczego w Jaworze. Więcej informacji na jej stronie internetowej pod adresem bs-jawor.pl.



Logo Klub Sportowy "Jaworzanka" 1946 Jawor

Sponsorzy

Partnerzy