41 lat temu... Awans do III ligi 1981

Marcin Juszczyk
Czwartek, 7 lipca 2022, 21:42
© Jaworzanka 1946 Jawor
Udostępnij:
Ta drużyna Kuźni Jawor 5-go lipca 1981 roku, po barażach z Grunwaldem Halemba (Ruda Śląska), wywalczyła drugi w historii awans do III ligi (po 1947 roku). Dwa dni temu świętowaliśmy 41 rocznicę tego wydarzenia.

W kontekście awansu do III ligi w 1981 roku mówimy przede wszystkim o zwycięskim dwumeczu z Grunwaldem Halemba, ale żeby móc go zagrać najpierw trzeba było wygrać zmagania w IV lidze w grupie legnicko-jeleniogórskiej, które odpowiadała geograficznie rozgrywkom, w których aktualnie występują jaworzanie. Najgroźniejszym konkurentem podopiecznych trenera Mieczysława Bieniusiewicza były Karkonosze Jelenia Góra. Na półmetku ligi zajmowały pierwsze miejsce, ale wiosną dzięki fantastycznej postawie "Kuzienki" i seryjnym zwycięstwom udało się je zdystansować.

W barażach Kuźnia Jawor trafiła na wspomniany Grunwald. Los nie był zbyt łaskawy, ponieważ kluby z Górnego Śląska były bardzo mocne. Było tak między innymi dzięki ogromnym dotacjom z kopalni. Po drugie na Górnym Śląsku zawsze grało się ciężko i to nie tylko ze względów sportowych. Akurat jaworscy piłkarze nie przekonali się o tym w Rudzie Śląskiej, ale grając już w III lidze doświadczyli tego chociażby w Sosnowcu w starciu z AKS-em Górnikiem Niwką Sosnowiec, lecz to już historia na osobny artykuł. Po trzecie Grunwald miał trzecioligowe doświadczenie, ponieważ grał na tym szczeblu w latach 1968-1973 i 1978-1980. Jak widać chciał szybko powrócić w szeregi III ligi.

Zawodnikom Kuźni udało się przywieźć z Rudy Śląskiej korzystny wynik w postaci wygranej 2:1. Zwycięstwo dały trafienia Zenona Baranka i Zbigniewa Lechowicza. Nie sposób w tym miejscu wspomnieć, że zawodnicy MRKS-u mogli liczyć w tym jakże ważnym spotkaniu na wsparcie jaworskich sympatyków i kibiców, bowiem na ten wyjazd z grodu Świętego Marcina pojechało kilkanaście autokarów!

  • Na zdjęciu stoją od lewej w górnym rzędzie: Mieczysław Bieniusiewcz (trener), Zbigniew Biela, Janusz Rybicki, Jan Włoszczak, Janusz Drabik, Krzysztof Wodecki, Henryk Dulik, Ryszard Huber, Andrzej Skowron, Marek Grzęda, Zbigniew Lechowicz
  • Na zdjęciu stoją od lewej w dolnym rzędzie: Jerzy Krzewiniak, Andrzej Szczechura, Piotr Szmajda, Piotr Rybicki, Bogdan Szeliga
  • Na fotografii nieobecni są: Michał Tomczyszyn, Waldemar Ościak, Czesław Unton, Leszek Kostrzębski, Andrzej Stryjak, Leszek Stępień, Janusz Szmajda, Zenon Baranek. Brak także wszystkich osób, które pełniły inne funkcje w klubie, a dołożyły swoją cegiełkę się do tego sukcesu.


Logo Klub Sportowy "Jaworzanka" 1946 Jawor

Sponsorzy

Partnerzy