Patryk Kusztal i Marcel Olanin z awansem do wyższych lig
W ten weekend emocjonujemy się nie tylko występami drużyn Jaworzanki 1946 Jawor. Kibicowaliśmy także wychowankom z Parkowej 8, którzy w ten weekend wywalczyli awanse do wyższych lig - Patrykowi Kusztalowi i Marcelowi Olaninowi.
W sobotnie popołudnie odbyła się ostatnia kolejka Betclic II ligi w sezonie 2025/2026. O drugie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do Betclic I ligi korespondencyjną walkę stoczyły Warta Poznań i Olimpia Grudziądz. W tej pierwszej od lutego występuje wywodzący się z Javorii Jawor Patryk Kusztal. Poznaniacy (63 pkt.) przed 34. serią gier mieli dwa punkty przewagi nad Grudziądzanami (61 pkt.) oraz lepszy bilans bezpośrednich spotkań (zwycięstwa 3:2 i 4:2).
Zatem w zdecydowanie lepszej sytuacji byli „Biało-Zieloni”, którym do szczęścia wystarczał remis w konfrontacji z Resovią Rzeszów. Zespół z Podkarpacia walczył z kolei o uniknięcie baraży o utrzymanie. Jeszcze w doliczonym czasie gry drugiej połowy goście realizowali swój plan, prowadząc 2:1. Wówczas jednak Warta dopięła swego i doprowadziła do remisu za sprawą Dmytro Awdiejewa, dzięki czemu zapewniła sobie bezpośredni awans i wraca na zaplecze Ekstraklasy po zaledwie roku przerwy. W równolegle rozgrywanym spotkaniu Olimpia Grudziądz pokonała na wyjeździe Świt Szczecin 1:0. To zwycięstwo okazało się jednak niewystarczające wobec punktu zdobytego przez Wartę Poznań.
Patryk Kusztal przeciwko Resovii rozegrał pełne 90 minut. W sumie wiosną Jaworzanin zanotował w barwach Warty czternaście występów, z czego dziesięć w wyjściowym składzie. Zdobył dwa gole – pierwszego przeciwko Olimpii Grudziądz (29. kolejka), a drugiego w meczu z KKS-em 1925 Kalisz (32. kolejka).
Odnotujmy, że wychowanek Javorii Jawor jest wypożyczony do poznańskiego klubu z Zagłębia Lubin do końca 2026 roku. Umowa zawiera zarówno opcję skrócenia wypożyczenia po obecnym sezonie, jak i możliwość przedłużenia go o kolejny rok kalendarzowy.
Z kolei nieco w cieniu sukcesu Patryka Kusztala swoje chwile radości przeżywał Marcel Olanin, który również reprezentował w przeszłości zarówno Javorię Jawor, jak i Kuźnię Jawor.
W niedzielne, wczesne popołudnie popularny „Olo” świętował awans do IV ligi dolnośląskiej z Polonią Bielany Wrocławskie. Przepustka na szczebel wojewódzki została przypieczętowana w wyjazdowym spotkaniu z KS-em Łozina, które „Poloniści” wygrali 3:0. Dla klubu z przedmieść stolicy Dolnego Śląska jest to pierwszy w historii awans do grona czwartoligowców. Warto podkreślić, że Marcel pełni w świeżo upieczonym beniaminku funkcję kapitana.
Patrykowi i Marcelowi serdecznie gratulujemy!
![Jaworzanka 1946 II Jawor [MAJ 2026]](assets/img/news_avatar.jpg)








